SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Türk kadını gücünü bütün dünyaya göstermiştir.

Türk kadını gücünü bütün dünyaya göstermiştir.
Bu haber 08 Mart 2021 - 15:36 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.

Mesajında kadınların toplumsal ve siyasal yaşamdaki konumunun, o ülkenin gelişmişliğinin ve çağdaşlığının önemli göstergesi olduğuna dikkat çeken Demir, şunları kaydetti: “İnsanlık tarihine bakıldığında, kadınlar, yüzyıllar boyunca ayrımcılığa uğramışlardır. Bu sürede erkek egemen bir düşüncenin onlara edilgen bir rol yüklediği görülmektedir. Bu anlayış,kadınları kamusal yaşamın dışında tutmuş, dünyayı, uzun yıllar kadınların üretken ve yaratıcı güçlerinden yoksun
bırakmıştır. İnsan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi ve demokrasinin benimsenmesiyle kadınlar da kamusal alana girmeye,
üretime, yönetime ve yaşamın tüm alanlarına katılmaya başlamıştır.
Bu anlayışın yerleştiği toplumlarda gelişme ve çağdaşlaşma hızlanmıştır. Bu gerçeği çok iyi bilen Yüce Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlaşma tasarımında bireyi temel almış, kadın erkek ayrımcılığına son verecek yasal düzenlemeleri yaşama geçirmiş, bu yolda büyük devrimler gerçekleştirmiştir.
1926 yılında Medenî Yasa’nın kabulü ve 1934 yılında seçme ve seçilme hakkının verilmesi, Türk kadınına dönemin koşullarına göre ilerici niteliğiyle birçok gelişmiş ülkede bile görülmeyen kazanımlar sağlamıştır. Haklarını en iyi biçimde kullanan kadınlarımız ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına büyük katkılarda bulunmuş, ulusal ve uluslararası başarılarla Türk kadınının gücünü bütün dünyaya göstermiştir.
Kadın-erkek eşitliği konusunda, önemli adımlar atılmasına karşın, henüz bu alanda kimi eksikliklerimizin bulunduğu, toplumsal yaşamda karşılaşılan gerçeklerin, sağduyulu ve akılcı yaklaşımlar sergilenmesini zorunlu kıldığı da yadsınamaz. Hak ve özgürlüklerini kullanamayan birçok kadınımız aile içi şiddete, ayrımcılığa ve baskılara uğramakta, ekonomik ve sosyal kaygılar nedeniyle suskun kalmaktadır.
Kadın-erkek eşitliğinin gerçek anlamda olanaklı kılınması; yasalardaki ayrımcılığın kaldırılması, kadınlarımıza eşit hakların sağlanmasının yanı sıra, kadını erkeğin arkasında gören sosyo-kültürel yapının kırılması ile olanaklıdır.
Kadınlarımızın siyasette ve diğer alanlarda daha fazla temsil edilmeleri ve etkin rol üstlenmeleri, demokratikleşme sürecimizi de hızlandıracaktır.
Kadınlarımızın sorunlarına sahip çıkarak demokratik platformlarda çözüm aramaları, kadın hakları konusunda önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamaktadır. Kadın-erkek eşitliğinin gerçekleşmesi için gösterilen çabaları destekliyor, tüm yurttaşlarımızı bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çağırıyorum.
Cinsiyet ayrımının olmadığı bir dünyada, insanların eşit, kardeşçe ve barış içinde yaşayabilmeleri umuduyla, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER