SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

VAHŞİ ÇÖPLÜK KALKIYOR. YA HAYVANLAR?

Edirne Kent Konseyi olarak yaklaşık iki yıldır devam eden aylık toplantılarımız devam ediyor.

VAHŞİ ÇÖPLÜK KALKIYOR. YA HAYVANLAR?
Bu haber 19 Ekim 2017 - 15:27 'de eklendi ve 898 kez görüntülendi.

Danışma Kurulu ve Yönetim Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda Ekim ayı aylık konuları belirlenmiştir.

Ekim ayı toplantımız 25 Ekim Çarşamba günü saat 18.00-20.00 saatleri arasında her zamanki gibi Belediye Binasında eskiden Nikâh Salonu olan yerde yapılacaktır.

Edirne gündeminde tartışılan konular üzerinde yetkili kamu makamları ve sivil örgütlenmelerin bir araya gelerek ortaklaşmayı hedeflemekteyiz. Bu toplantılardan çıkan sonuçlar kentlilerimiz ile paylaşılarak çözüme katkı sunulmakta ve kentlilik bilincinin gelişerek kent sorunlarına müdahil olunmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi uzun süredir kentimin vahşi atık depolama tesisi kaldırılarak kent katı atıkları modern olarak yapılan yeni yere taşınacaktır. Bu olumlu gelişme sonucunda da eski çöplük atıl duruma düşecektir. İşte acil sorun da budur. Vahşi çöp toplama merkezinde yıllardır beslenmek amacı ile barınan köpekler vardır. Buraya dökülen evsel çöplerden beslenen bu hayvanların 600-700 arasında olduğu söylenmektedir.

Evsel atıkların yeni yere taşınması sonucunda buradaki hayvanlar aç kalacak ve karınlarını doyurmanın çarelerini arayacaktır. Bu hayvanlara beslenme merkezi yapılmadığında yakın olan Yıldırım ve Yeni İmaret mahallelerine ineceğini mahalle halkı bilmekte ve yetkililer de düşünmektedir. O halde birlikte acil çareler üretilmesi zorunludur.

Geçen günlerde Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu’nun açıklamalarını bir yerel gazetede okuduk ve Belediyemizin planını gördük. Ancak zaman daralmakta olup henüz bir girişim olmadığını da görmekteyiz.

Edirne Kent Konseyi olarak Hayvan Hakları Çalışma Grubu ve diğer bileşenlerimiz ve de ilgili mahalle sakinleri tarafından bu sorunun çözümüne dair adımların atılması talep edilmektedir. Gelen talepler doğrultusunda Edirne Belediyesi, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ve sivil örgüt ve gönüllülerin davet edileceği toplantıda bu sorun bir kez daha görüşülerek gereğinin yapılmasını sağlamak üzere Ekim ayının son Çarşambası olan 25 Ekim günü saat 18.00 de bir araya geliyoruz.

Kentlilerimizi bu toplantıya davet ederiz.

19.10.2017

Ziya Gökerküçük

Edirne Kent Konseyi Başkanı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER