SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Velilerin Soruları ve Kaygıları

Ortaöğretime Geçiş Sistemine Dair Velilerin Soruları ve Kaygıları

Velilerin Soruları ve Kaygıları
Bu haber 09 Kasım 2017 - 16:44 'de eklendi ve 363 kez görüntülendi.

TEOG sınavının, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, kamuoyunda, akademide, ilgili demokratik örgütlerde tartışılmadan ve hiçbir bilimsel çalışma yapılmadan kaldırılması gündeme geldiği andan itibaren biz veliler nezdinde büyük bir kaygı ve belirsizlik yaşanmaya başlamıştı. Uzun süre yerine ne getirileceğinin açıklan(a)maması, bu süre içinde ilgili tarafların görüş ve düşünceleri yerine sadece özel okul sahipleri ile görüşülmesi bile bizim en değerlilerimiz, bu ülke için ise hepimizin geleceği olan çocuklarımıza ilişkin kaygılanmamıza yol açtı. Pazar günü (05.11.2017 tarihinde) Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından TEOG yerine adına ‘Mahalli Yerleştirme Sistemi’ denilen yeni bir sınav ve liselere yerleştirme sistemi açıklandı.

Açıklanan yeni sistem iddia edilenin aksine biz velilerin ve çocuklarımızın kaygılarını ve belirsizliği daha da arttırmıştır. Bu kaygılarımızı ve sorularımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Soru 1. ‘TEOG Sınavını Kaldırdık’ denilerek yerine ve dönemin yarısında pekçok belirsizlikler içeren yeni bir sınav açıklamak çocukların stresini azaltır mı?

Kaygı 1. TEOG Sınavını kaldırma gerekçelerinden birisi öğrencilerin sınav stresini azaltmak ve kendilerine daha fazla zaman ayırmalarını sağlamak olarak açıklanmıştı. TEOG Sınavının getirilme gerekçeleri de aynı söylemle savunulmuştu. TEOG da her iki dönemde 6 dersten birer sınav yapılıyordu. Oysa getirilen yeni liselere geçiş sistemi ile yapılacak olan tek ve merkezi sınav iddia edilenin aksine öğrencilerin ve biz velilerin üzerindeki psikolojik baskıyı ve gerilimi arttıracaktır. Sınavın Haziran ayının ilk hafta sonu yapılacağı açıklandı. Bu da stresin haziran ayının ortasına kadar devam edeceği anlamına gelecektir.

Soru 2. Yeni getirilen sınav ve yerleştirme sistemine göre sınava isteyen öğrencilerin gireceği belirtiliyor. Veli ve öğrenci arasında sınava girip girmeme konusunda herhangi bir çatışma ve gerilim yaşanır mı?

Kaygı 2. 8. Sınıf öğrencileri yaşları (13-14 yaş grubu) göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilerin aynı zamanda ergenlik döneminde oldukları görülecektir. Ergenlik döneminde doğal olarak veli ve öğrenci arasında çeşitli çatışma ve gerilim yaşanıyor. Bu çatışma ve gerilime sınava girmek isteme istememe çatışmasının da eklenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Soru 3. Yeni sistemde hazırlık kitaplarının, dershanelerin, etüd merkezlerinin, özel derslerin, kursların önemi azalacak mı?

Kaygı 3. TEOG yerine getirilen yeni sınav ve yerleştirme sistemi merkezi ve sıralama sınavına dayanacağından sınava hazırlık için velilerin okul dışı bütçe ayırması yani hazırlık kitapları, dershaneler, özel dersler vb. olan ihtiyaç artarak sürecektir. Sınav puanıyla yerleştirilen Milli Eğitim Bakanının tabiriyle nitelikli okul sayısı azalacağına göre yarış ve rekabet daha acımasız ve sert olacaktır. Bu da dershaneleri neredeyse zorunlu hale getirecektir.

Soru 4. “Eve en yakın okul en iyi okuldur.” diyerek biz velilerin ve kamuoyunun ikna edilmeye çalışıldığı yeni sınav ve yerleştirme sisteminde öğrencimiz istediğimiz okula yerleştirilmediğinde ne yapacağız?

Kaygı 4. Öğrencimiz sınava girmek istemediğinde veya girip de istediği “nitelikli” okula yerleşmediğinde adrese dayalı olarak tercih edeceği 5 okuldan birisine okul başarı puanına göre yerleştirilecektir. Öğrencilerin adrese dayalı ve okul başarısı esas alınarak bir okula yerleştirilemediğinde öğrencilerimizin örgün eğitimin dışına düşeceğine ve yaygın eğitime yani açık liselere mecbur bırakılacağına ilişkin derin kaygılarımız oluşmaktadır.

Soru 5. Milli Eğitim Bakanının bizzat söylediği ‘nitelikli /niteliksiz’ okul açıklaması 15 yıllık başarısızlığın itirafı değil midir? Bu süre içinde neden tüm okullar nitelikli hale getirilmemiştir?

Kaygı 5. Bakanın bu açıklamasından sonra çocuklarda niteliksiz okula gitme ihtimali ve kendilerine dair yetersizlik algısı oluşması, çocuklarımızı neredeyse sınavdan daha fazla kaygılandırmakta, bizler açısından çocuklarımızın kategorize edilmesi sadece kaygılandırmıyor, öfkemizi de arttırıyor.

Soru 6. Adrese dayalı mahalledeki liseye yerleştirme sistemi öğrencilerimizi İmam Hatip Liselerine zorunlu mu bırakmaktadır? Yani öğrenci bulmakta zorlanan İmam Hatip Liselerine öğrenci bulunmuş mu olacaktır?

Kaygı 6. AKP iktidarı eğitimde önceliğini hep İmam Hatip okullarının açılması, sayılarının arttırılması ve öğrencilerin İmam Hatip okullarına yönlendirilmesi olarak gördü ve bunun için devletin bütün olanaklarını seferber etti. Bütün teşvik ve yönlendirmelere rağmen İmam Hatip okulları büyük bir oranda boş kaldı. Yeni getirilen sınav ve yerleştirme sistemi adrese yakın yeterli Anadolu lisesi, meslek lisesi olmadığı düşünüldüğünde İmam Hatip Liseleri zorunlu tercih olmasından kaygılıyız.

Soru 7. Yeni sınav ve yerleştirme sistemi velileri özel okullara tercihe mi zorluyor?

Kaygı 7.Yeni sistemde sınava girmeyen, girip de “nitelikli” bir liseye yerleşemeyen bir öğrencinin, adrese en yakın istediği okula da yerleştirilemediğinde özel okullara yani paralı eğitime zorunlu olarak yönlendirilecek olmasından kaygılıyız.

Soru 8. Adrese dayalı yerleştirme sistemi parasız, nitelikli, bilimsel ve laik eğitim kaygısı içinde olan biz velilerin adreslerini değiştirmelerine neden olmayacak mı? Yani eğitim göçü yaşanmayacak mı?

Kaygı 8. Bizler çocuklarımız ve ülkemizin geleceği için kaygı duyuyoruz. Parasız, nitelikli, bilimsel ve laik eğitimin çocuklarımızın anayasal hakları olduğuna inanıyoruz. Çocuklarımızın evinden yürüyerek okuluna gitmesini ve bilimsel, laik, nitelikli bir eğitim hizmetini parasız olarak almasını istiyoruz. Bunun için ayrıca başka bir adrese taşınmak zorunda bırakılmamalıyız. Biz veliler evimizden ayrılmadan yani başka bir yere göç etmeden çocuklarımızın istediği okula gitmesini istiyoruz.

Sonuç olarak yeni getirilen liselere geçiş sınav ve yerleştirme sisteminin sorularımızı ve kaygılarımızı azaltmak bir yana yeni sorular, sorunlar ve derin kaygılar oluşturacağını şimdiden görüyoruz. Kısacası eğitimde yeni kaos, belirsizlik ve sorunlar yumağıyla karşı karşıyayız.

“Nitelikli” okul ve eğitim hepimizin hakkıdır.

09.11.2017

Mustafa Aytekin

Edirne VELİ – DER Yönetim Kurulu Başkanı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER