SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

YAMBOL KUKERLANDİA FESTİVALİ SARAÇLARDAYDI

YAMBOL KUKERLANDİA FESTİVALİ SARAÇLARDAYDI
Bu haber 18 Şubat 2018 - 23:07 'de eklendi ve 616 kez görüntülendi.

Komşumuz Bulgaristan’ın Yambol şehri, Edirne ile kardeş şehirdir.

2006 yılında bu şehirde yapılan bir protokol ile iki şehir kardeş şehir olmuş ve o günden bu güne geliş gidişlerde ve her konudaki işbirliğinde daha önemli adımlar atılmıştır.

Kardeş Şehir Protokolünün imza törenine alınan bir Meclis Kararı ile tüm Meclis üyelerinin katılımı sağlanarak topluca Yambol şehrine gitmiştik.

Daha sonra Kuker Festivali de denilen “Yambol şehir bayramı ve Aziz ruh günü” için Edirne belediye meclisi tarafından görevlendirilen beş kişi Mukadder Özkal, Nursel Arseven, İsmail Çevik, Osman Atılgan ve ben Belediye Başkanını ve Meclisi temsil ediyorduk.

Hatta Edirne Belediyesi Meclis Üyeleri adına bir konuşma yaparak gösterilen ilgiye teşekkür edip kendilerini Belediye Başkanı adına Kırkpınar’a davet etmiştim.

Birçok Edirnelinin yakinen tanıdığı Yambol Belediyesi sınır Ötesi İşbirliği sorumlusu Niyazi Aşıkol,yine büyük bir yakınlık ve özveri ile en ufak bir sorunu ve olumsuzluğu ortadan kaldırmak adına büyük bir dostluk örneği sergileyerek bizim ve tüm konukların takdirlerini toplamayı başarmıştı..

Yambol Belediye başkanı Georgi Slavov, gelen konukları ile o kadar candan ilgileniyor ki, gerçektende gerek törenlerde, gerekse de kokteyllerde tüm davetlileri tek tek dolaşarak hatır gönül yapmaya çalışmıştı.

İşte bu yakınlaşma sonrasında geliş gidişler arttı ve dostluklarda ilerledi.

Bu gün Saraçlar Caddesinde karşılaştığım Belediye Başkanı Georgi Slavov her zamanki samimiyeti ile sarılarak dostluluğunu ve sevgisini gösterdi yine.

Yambol ile yakınlaşmamız AB projeleri yapma konusunda da önemli mesafe kat etmiş olmalı ki; daha önce Sınır Ötesi İşbirliği çerçevesinde hayata geçirilen dört Projeden 910 bin Euro gibi önemli bir hibe almıştık.

Cumartesi günü Saraçlar Caddesinde de yine bir proje gereği Yambol şehrinin önemli bir etkinliği olan Kuker Festivalinin bazı öğelerinin yer aldığı gösteriler vardı.

Kuker oyunları geleneği Antik çağlara Trakların Dionysus tanrısı şenliklerine uzanıyor ve günümüze yöremizde yaşayan halk tarafından yaşatılarak taşınmıştır. Kuker toplulukları el yapımı maskeler ve üzerlerindeki sayıca fazla çanlarla gösterilerini sunarlar. Maskeli ve renkli kıyafetli gruplar köy ve kasabalarının sokaklarını ve evlerin avlularını dolaşarak baharın yaklaştığı günlerde bağıra çağıra ve gürültü yaparak kıştan kalan kötü ruhları, hastalıkları, kötülükleri ve soğuk havayı uzaklaştırmak ve diğer yandan sağlık ve bereket için sürüm, ekim ve hasat gibi sembolik hareketler yapmaktadırlar

Yambol da her Şubat ayında gerçekleşen Kuker Festivaline göre çok küçük çaptaki etkinliğe rağmen amaç olan iki şehri birbirine yakınlaştırmak ve AB Projelerinden yararlanılması sağlamak adına olumlu bir etkinlikti.

Halkın yoğun ilgisi nedeniyle sık sık yapılan anonslar ile alanın açılması istenmiş olsa da fazla itibar edilmediği için konuklar gösterilerini sunmakta biraz zorlandılar.

Edirne de Mayıs Ayında gerçekleşen Kakava gösterilerinin bir benzerini Yambol şehrinde yapacak ve iki şehir karşılıklı olarak kültür alışverişi de yapmış olacaklar.

İki kentin turistik cazibesini arttırmayı hedefleyen bu etkinlikler Yambol’da düzenlenen Kukerlandia Festivali Edirne’de, bizim Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri ise Yambol’da, 2’şer günlük etikliklerle gerçekleşmiş oluyor.

Saraçlar da yapılan törende konuşan her iki Belediye Başkanı da tesis edilen dostluktan ve yakınlaşmadan duydukları memnuniyeti ifade etmeye çalıştılar.

AB projesi olmasına rağmen iki şehri yakınlaştıran ve kaynaştıran bu etkinlik bana göre birçok komşu ülke şehirleri ile yapılması gereken bir etkinliktir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER