SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Yapılan bu artış ile üretici 1 litre süt satarak ancak 1 kg yem alabilir

Yapılan bu artış ile üretici 1 litre süt satarak ancak 1 kg yem alabilir
Bu haber 20 Haziran 2021 - 15:12 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, üreticilerin süt hayvancılığından zarar ettiğini kaydetti. Gaytancıoğlu, “Birkaç ay sonra yem fiyatlarındaki artışın devam edeceği düşünüldüğünde üreticiler süt hayvancılığından zarar edeceklerdir” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Gaytancıoğlu şu ifadeleri kullandı: Süt fiyatları şimdilik yem fiyatlarına yetişti, peki 1-2 ay sonra ne olacak?Ulusal Süt Konseyi, üretici eline geçecek süt fiyatlarına %15 zam teklif ederek 1 litre sütün 1 Temmuz 2021’den 31 Aralık 2021’e kadar 3 lira 20 kuruştan satılmasına karar verdi. Aslında bu bir tiyatro. Neden mi? Üretici zaten 1 kg yemi en düşük 3 lira 20 kuruştan satın alıyor. Ayrıca Tarım Bakanlığı Süt teşvik primini 30 kuruştan 20 kuruşa düşürdü. Yani teşvik ile birlikte üreticinin eline 3 lira 40 kuruş geçecek, halbuki üreticiler teşvik ile birlikte en az 4 lira 20 kuruş talep ediyorlardı.

Tonu geçtiğimiz yıl 1200 TL olan arpa fiyatlarının kuraklıktan dolayı şimdi 2700 TL’lerde olması, geçen sene 1 kg samanın 50 kuruştan, şimdi 1 TL’ye yükselmesi ayrıca geçen sene 90 TL’den satılan 1 çuval yemin şimdi 160 TL olması sütteki bu %15’lik artışın üreticiye bir darbe olduğunun bir göstergesidir.

Yapılan bu artış ile üretici 1 litre süt satarak ancak 1 kg yem alabilir. Birkaç ay sonra yem fiyatlarındaki artışın devam edeceği düşünüldüğünde üreticiler süt hayvancılığından zarar edeceklerdir. Maalesef birçok süt hayvanı kesime gidecektir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER