SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

YEREL BASININ EKONOMİSİ CAN ÇEKİŞİYOR..

21.DÖNEM EDİRNE MİLLETVEKİLİ ŞADAN ŞİMŞEK ENDİŞELİ..

YEREL BASININ EKONOMİSİ CAN ÇEKİŞİYOR..
Bu haber 03 Eylül 2018 - 9:58 'de eklendi ve 486 kez görüntülendi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve dövizin artışı her kesimi vurmuş, maliyetler artmıştır. Bu sektörlerden biriside basın ve yayıncılıktır. Özellikle illerimizde, yöremizde yerel basın çok ama çok önemlidir. Hem halkımızı bilinçlendirmek, hemde aydınlatmak, geliştirmek ve yol göstermekte önemli rol almaktadır.

Yerel basınımızı güçlendirmek yerine, Basın İlan Kurumu Kanununda ve yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler zor durumda olan yerel basınımıza çok büyük darbe vurmuştur. 01 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren ve yerel basınımızın yaşaması için önemli olan resmi ilanların yayınlanması, tahsilat şeklindeki düzenlemeler uygulamaya konulmuştur. Yerel basın sahipleri bir taraftan döviz kuruna bağlı olarak artan kağıt fiyatları, bir taraftan basın ilan kurumunun yerel basına yapacağı ödemelerde kesintiye gitmesi, yerel basının 2.000,00 TL ve fazla borcu bulunanların borcunu kesmesi gibi düzenlemeler gitmesi yerel basınımızı endişelere sebep vermiştir.

Basın İlan Kurumunun temel amacı yerel basını güçlendirmek ve sahip çıkmaktır. Yerel basının vergi borçlarını tahsil etmek ve yerel basının yayınladığı ilan üzerinden kesinti yaparak gelir sağlamak değildir.

Yerel basınımızda ülke genelinde yaklaşık 200 bin kişi istihdam sağlandığı belirtilmektedir. Yerel basınımızın ülkemiz ekonomisine katkısı ortadır. Yerel basınımızın güçlendirilmesi için Basın İlan Kurumu aracılığı ile Maliye Bakanlığının tahsilat veznesi gibi çalışmamalı, 01 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren kanun ve yönetmelik değişikliklerin gözden geçirilerek, yerel basınımızın güçlendirilmesi için tekrardan düzenlenme yapılması gereklidir.

Yerel basınımızın yok olması, illerimiz ve yöre, halkı bilinçlendirmek, aydınlatmak ve demokrasi açısından çok iyi olmayacaktır. Ülkemizin kuruluşunda, kurtuluş savaşı ve Cumhuriyet döneminde halkımız üzerinde yerel basının katkısına iyi bakılmalıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER